جهش توليد نيازمند سرمايه گذاري قابل توجه در زيرساخت‌هاي صنعتعليرضا حاجي علي محمدي در گفت و گو با پول نیوز تصريح كرد: جهش توليد ضرورتي براي رسيدن به مرحله تازه‌اي از خودكفايي است اما سرمايه گذاري در بخش توليد و حمايت هاي همه جانبه در اين مسير از اهميت زيادي برخوردار است و همه ما بايد در اين مسير فعاليت‌هاي هماهنگ و هدفمندي ارايه دهيم .
وي خاطر نشان كرد: براي شتاب در محصولات و ارتقاي كيفي محصولات، نيازمند تجهيزات و ماشين آلات مدرن هستيم كه بايد به عنوان اولويت در دستور كار قرار گيرد. شرکت های سازنده ماشین آلات به روز صنعتی لازم است تقویت شوند و برنامه های مدونی در این حوزه وجود داشته باشد.
حاجي علي محمدي در همين حال، حمايت از شركت هاي دانش بنيان در حوزه توليد و طراحي ماشين آلات را  بسيار مهم و تاثير گذار در جهش توليد ارزيابي كرد و گفت: اين شركت ها داراي توانمندي هاي بسيار خوبي هستند كه بايد مورد توجه و حمايت قرار گيرند. آنها در چند سال اخير نشان دادند كه در زمينه خودكفايي در حوزه هايي مانند توليد و صنعت تا چه حد مي توانند زمينه ساز خودكفايي و بي نيازي به شركت هاي خارجي باشند.
این عضو هیات علمی دانشگاه سمنان همچنين اظهار كرد: معاونت فناوري رياست جمهوري بايد در اين برنامه جهش توليد نگاه جدي و حمايتي از  شركت هاي دانش بنيان و فعالان صنعت وتوليد داشته باشد .
 مدير انجمن علمي موتور  تصريح كرد: تشكيل كارگروهي براي نظارت بر روند فعاليت هاي مربوط به حمايت از  جهش توليد نيز از اهميت خاصي برخوردار است و اين اقدام مي تواند تصوير روشني از كاركردها در اين روند را  ارايه دهد.
 وي ادامه داد: وقتي اين كارگروه برنامه هاي مدوني از روند جهش توليد و سمت و سوي برنامه ريزي ها را در پايان امسال ارايه دهد، اين شاخص ها مي تواند به ما ديد مناسبي در مورد اقدامات انجام شده در مسير جهش توليد دهد كه اساسا  تا چه میزان ایده مقدس جهش تولید محقق شده است.
رییس انجمن علمي موتور ايران گفت: بايد سازنده‌هايي كه در حوزه خودكفايي در صنعت و توليد به خصوص در صنعت خودرو تلاش‌هاي موثري انجام دادند در سال جاري  به معناي واقعي مورد تشويق و حمايت جدي قرار گيرند، اين سازنده ها در شرايط سخت تحريم به معناي واقعي قدم هاي بزرگي در خودكفايي برداشتند و دولت بايد بسته هاي تشويقي براي آنها درنظر بگيرد.
 وی تصريح كرد: زمينه هاي مشاركت دانشگاهيان در برنامه‌ريزي براي فراهم كردن زيرساخت‌های فني و مهندسي جهش توليد نيز مي تواند راهكاري مطلوب در اين روند به شمار آيد. مشارکت دانشگاه‌ها با صنعت، تنها در صورت اعتماد صنعت و اعتقاد دانشگاه به حضور فعال در صنعت و جامعه و در خدمت این دو رکن بودن محقق خواهد شد.
حاجي علي محمدي ابراز اميدواري كرد: تشريك مساعي همه دستگاه هاي مسوول، با شركت‌هاي سازنده قطعات مورد نياز در بخش‌هاي مختلف صنعت بتواند زمينه‌ساز تحولي مهم در خودكقايي در حوزه‌هاي صنعت و توليد به خصوص در زمینه تولید موتورهای درونسوز کم آلاینده خودرو، با کیفیت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *