میرسلیم: ۸۰ درصد آلودگی هوای کلانشهرها متأثر از دود خروجی خودروهاست

تهران- ایرنا- رییس دهمین همایش موتورهای درون سوز و نفت، ۸۰ درصد آلودگی هوای کلانشهرها را متأثر از دود خروجی خودروها برشمرد و بر لزوم ایجاد تعادل در سبد سوخت کشور تأکید کرد.

 

 

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، سید مصطفی میرسلیم روز دوشنبه در نشست خبری دهمین دوره همایش موتورهای درون سوز و نفت در محل مرکز تحقیقات موتور ایران خودرو افزود: ریشه دو موضوع اصلی مصرف سوخت بالای خودروها و آلودگی هوای کلانشهرها، فنی است و باید تدابیر فنی برای آنها اتخاذ کرد.
به گفته میرسلیم، اساس آلودگی شهرها، دود خروجی از خودروها، دود متصاعد شده از کوره ها و مشعلهاست.
میرسلیم یادآور شد: ایران، برخوردار از منابع سرشار گاز طبیعی است و در زمینه استفاده از خودروهای احتراقی با مصرف سی ان جی باید پیشتاز باشیم.
این استاد دانشگاه امیرکبیر به توصیه همایش بین المللی ریو در سال ۱۹۹۱ در برزیل اشاره کرد که خواستار آن شده بود تا کشورهای برخوردار از گاز طبیعی، با اولویت از این منبع سوختی استقاده و به کاهش دی اکسید کربن در اتمسفر کمک کنند.
وی با اشاره به استاندارد یورو ۵ و یورو ۶، دستیابی به آن را مستلزم طراحی موتورهای با این فناوری عنوان و تصریح کرد: به استانداردهای مربوطه جز با ارتقای کیفیت قطعات خودرویی و افزایش مهارت کارکنان و کارگران دست نخواهیم یافت.
میرسلیم همچنین برنامه ریزی برای متعادل سازی سبد سوختی کشور را خواستار شد و با اشاره به امتیاز اساسی کشور در برخورداری از منابع غنی نفت و گاز، بر استفاده هرچه بیشر از سوخت سی ان جی در خودروها تأکید کرد.
وی بیان داشت: دستیابی به سبدی مرکب از ۶۰ درصد بنزین، ۲۰ درصد گازوئیل و ۲۰ درصد گاز طبیعی برنامه ریزی شده است که در همین راستا حرکت کرده ایم.
رییس دهمین همایش موتورهای درون سوز و نفت، یادآوری کرد: اکنون نزدیک به سه میلیون خودروی گازسوز در کشور وجود دارد که عمده آنها تبدیلی اند؛ اما باید آینده خودرویی کشور را با خودروهای پایه گازسوز طراحی کرد.

** خودروهای هیبریدی
در ادامه «وحید اصفهانیان» دبیر علمی همایش افزود: پرداختن به موضوع فناوری خودروهای هیبریدی و الکتریکی و همچنین فناوری های جدید سی ان جی و موتورهای احتراق داخلی، از جمله برنامه های پیش بینی شده در این همایش است.
همچنین سید «محمد افقهی» رییس هیأت مدیره انجمن علمی موتور ایران خاطرنشان کرد: موتورهای سه سیلندر که اکنون تولید آنها از سوی خودروسازان داخلی دنبال می شود، مسیری است برای حرکت به سمت خودروهای هیبریدی و تمرکز اصلی همایش نیز بر آن است.
وی از برگزاری هفتمین نمایشگاه موتورهای خودرو در کنار دهمین همایش موتورهای درون سوز و نفت خبر داد.
به گزارش ایرنا، دهمین همایش موتورهای درون سوز و نفت ۲۴ تا ۲۶ بهمن ماه امسال در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار می شود.
تدوین راهبرد سوخت و قوای محرکه، سوخت های نوین و پاک، فناوری های نوین موتور، احتراق در موتورهای درون سوز و مهار آلایندگی ناشی از آن، دینامیک سیالات موتورهای درون سوز، صدا و ارتعاشات، مدیریت و تنظیم موتور، روانکاری، تطابق موتور با خودرو، علل خرابی و فرآیندهای بهبود قطعات و طراحی و ساخت موتورهای درون سوز و قطعات آن، از جمله محورهای اصلی این همایش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *